Zaznacz stronę

imagesRady Miejskiej pana Marka Małachowskiego w zakresie kierowania pracami Rady Miejskiej i jej komisji.

Dodano 29-go bm. godz.23.00

Tytułem wstępu.

Zgodnie z art. 19. 2. ustawy o samorządzie gminnym ; zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady.

A ponieważ  do  właściwości / zakresu prac – od  autora/ rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy (art. 18. 1) i działania stanowione zakresem wyłączności ( art. 18.2.), w powiązaniu z  (art.6.1 i art. 7.1.,  uważam,  ze przewodniczący z racji funkcji  rady ponosi  także osobistą odpowiedzialność za całokształt funkcjonowania rady.

Na nasze tłumacząc funkcja przewodniczącego utożsamiana jest  z funkcja  kierownika, określona jako prowadzenie, przewodzenie, motywowanie i inicjowanie.

Udany „pościg” za przewodniczącym R.M. 

Mając na względzie kierowniczą i sprawczą rolę przewodniczącego RM, w dniu 4-go października udałem się  do  biura rady na spotkanie z przewodniczącym.   Było to kolejne już piąte(sic!) z kolei podejście na dyżur przewodniczącego w biurze. Niestety, uprzednie podejścia kończyły się  pocałowaniem klamki. Informacyjnie, pan Marek Małachowski winien być wówczas  w biurze i przyjmować petentów/ w poniedziałki   godz.10.00-12.00,  wtorki godz. 15.00-16.00/.  

Zwróciłem Panu Przewodniczącemu uwagę na niezgodną z prawem i dobrym obyczajem metodę zwoływanie posiedzenia komisji poprzez ogłoszenie na stronie internetowej urzędu –  z dnia na dzień. Tak nie powinno być . Z dnia na dzień to można … kupować chleb. Tłumaczenie że mieszkańcy nie przychodzą (?) / na posiedzenia komisji, sesje i dyżur przewodniczącego /  nie może być usprawiedliwieniem takiego postępowania

Protokoły posiedzeń komisji to szymle powielany od kilkunastu lat, nieprzystające do dzisiejszych czasów. Nie do przyjęcia jest  sytuacje że w protokole zapisano dane etc. które nie sa zgodne z ustaleniami podczas posiedzenia komisji /uwaga- protokół = dokument!/  I tu, uważam ze posiedzenia komisji powinny być nagrywane. Przecież to nic nie kosztuje a wiele może usprawnić

Pisanie przez miesiąc protokołu składającego się   kilka zdawkowych zdań czasu tez jest… nie halo.

Informacje o problematyce poruszanej na komisji powinny być bardziej komunikatywne. Informujące a nie „ukryte” pod wyrażeniem „ sprawy bieżące”

Przedstawiłem  przewodniczącym  RM ewentualna  możliwość  nagrywania  wideo, ważkich posiedzeń komisji . Dlaczego? Bo jak by nie patrzył   /mimo w/w uwag/  w komisjach  w tej kadencji zauważyć  można pewna jaskółkę – lepszej zmiany. Komisje są coraz bardziej merytoryczne. Trwają dyskusje. Warto pokazać od podszewki prace komisji.

Mija miesiąc  i

Jest jak było! Informacje o posiedzeniach  komisji zasadniczo bez zmian czyli z dnia na dzień. Np.

21-go listopada ogłoszenie na stronie urzędu  o posiedzeniu komisji budżetowej w dniu następnym   ws zaopiniowania budżetu na rok 2017. Bardzo ważne posiedzenie dla wszystkich mieszkańców. Jedyne w roku z „skutkami” na rok następny.  Dla mnie ważne, bo chce wiedzieć czy na Kaczawce będzie droga czy będą budowane przydomowe oczyszczalnie / bo czekam w kolejce/ itd.  Ale, ale w tym czasie, muszę być u lekarza  we Włocławku. Proszą o wykonanie nagrania. Wydawałoby się że to takie proste.  Nic z tego. Zła wola brak zaufania .Co jest do cholery?

Dzisiaj, tj. 29-go bm., jest posiedzenie komisji rewizyjnej. Temat; zaopiniowanie wniosku. Ciekawe? Idę. A tam rozpatrują wniosek mieszkańca Lubienia ws odsunięcia z  funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej pana Jarosława Woźniaka. Tajemnica? Dlaczego?

W trakcie dzisiejszego posiedzenia komisji jej prowadząca pani Elżbieta Wojciechowska w trakcie dyskusji tłumaczyła ze organizacyjnie trudno jest zebrać komisję i inne zainteresowane osoby  tak aby zachować kilkudniowy termin informujący o  posiedzeniu komisji. No, właśnie jutro zbiera się ta sama komisja ws budżetu na 2017 rok. A nie można było dzisiaj? Przedświąteczne żniwa? I pomyśleć, ze dzisiaj mówiono o tym że czasami trzeba też się walnąć we własne piersi.

Ponieważ jutro tez mam wyjazd który z dnia na dzień  nie mogę przełożyć to zwrócę sie  z pisemna prośba o  nagranie posiedzenia komisji.

A pan Marek Małachowski przewodniczący Rady Miejskiej Lubienia Kujawskiego już nie przyjmuje i nie będzie przyjmował petentów w poniedziałki. Pozostała nam  godzina w wtorki, czyli raptem cztery godziny!  W miesiącu! Tajemnica poliszynela jest ze pan Małachowski załatwił sobie prace  Kowalu  i w tej sytuacji …… Jakoś łatwiej tym na świeczniku.!!! Kosztem kogo, czego?  Panie Przewodniczący to zamknij Pan tą „budę! mieszkańcy nie przychodzą.

przed zmianą

po zmianie

po zmianie

ciąg dalszy nastąpi!

Dodano 01.12 g 17.00 – poniżej informacja- co robił i jak pracował pan Marek Małachowski w okresie miedzy sesjami

Ad. 13 Informacje Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

mówi przewodniczący Rady – wiele spotkań i wyjazdów pokrywa się z tym o czym mówił Pan Burmistrz. Uczestniczyliśmy również w pogrzebie Burmistrza Lubrańca. Razem z Panem Burmistrzem może nie nadzorujemy ale doglądamy powrotu posterunku Policji do Lubienia. Może Pan Burmistrz powie więcej na ten temat.

W podobnym tonie i treści wypowiedział się na dzisiejszej sesji co do działań podejmowanych w okresie między sesjami tj. przez ostatnie dwa miesiące.

Panie Przewodniczący a co może powiedzieć Pan Burmistrz? Kiedy jedna trąbka.

Ja powiem. Skoro Pan tak dużo jeździ i spotyka się, to proszę powiesić na drzwiach rady informację – „Zamknięte do … otwarcia” tym bardziej, że można i tak …. dzisiaj ok.7-ej wysłałem e-mail poniższą prośbę do przewodniczącego RM Marka Małachowskiego i przewodniczącego komisji rewizyjnej Jarosława Woźniaka.

.Ponieważ w dniu dzisiejszym jest posiedzenie komisji rewizyjnej poświęcone projektowi budżetu gminy na rok 2017 na którym osobiście nie mogę uczestniczyć z przyczyn obiektywnie niezależnych, proszę o nagranie niniejszego posiedzenia.

W uzasadnieniu podam, ze jak Panowie wiecie sprawy samorządowe leża w kręgu mojego stałego zainteresowania co m.in. przejawia się bytnością na posiedzeniach komisji RM i jej sesjach. Spostrzeżenia, wnioski etc. zamieszczam także na swoim blogu – www.zdrugiejstrony.org

Dyskusja na forum posiedzenia komisji stanowić będzie dla mnie istotny element informacyjny w zakresie postrzegania przedstawionego Wam projektu, przez członków komisji.

Jednocześnie informuje, że informowanie lokalnej społeczności o posiedzeniach komisji jak ja to określam z dnia na dzień – jest niedopuszczalne!

Jak myślicie. Nagrali?

Podsumowanie       –   w sobotę

 dodano g.20.00

Nie nagrali!

Szanowni Państwo.  Po  namyśle, postanowiłem króciutko zreasumować. Otóż, temu  co opisałem nie należy przypisywać szczególnej rangi.  Ot, pokazany jest pewien element /wycinek/ dotyczący deficytu! wiedzy, umiejętności i fachowości po stronie  przewodniczącego.

Nie mniej jednak aby nie być posądzony o jednostronność, informuje iż pan Marek Małachowski świetnie sobie radzi jako reprezentujący  Radę Miejska na zewnątrz. A gdy ta reprezentacja jest „okraszona”obecnością wice- przewodniczącej radną Jolantą Grauman to muszę przyznać, że to świetna reprezentacja(sic!)

P.S. Minął półmetek kadencji Pana Marka Wilińskiego. Po wyborach, postanowiłem sobie ze należy dać czas nowemu burmistrzowi na okrzepnięcie etc. Czy był to błąd? I co dalej, dowiecie się Państwo w najbliższym czasie.