Zaznacz stronę

Cz.I

OGŁOSZENIE – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego pan Maciejewski Adam informuje, że 19.07.2016 r. (wtorek)  … odbędzie się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

Posiedzenie komisji zostało wywołane prośba mieszkańców  Kalisk ws montażu progów zwalniających na lokalnej drodze.

Z treści  załączonego protokołu wynika iż zespól obradujący podjął decyzje o zamontowaniu  tablic … ograniczających prędkość,  zamiast progów zwalniających. Osobiście uważam, że w tym przypadku taka decyzja jest ze wszech miar słuszna.

Logiczne jest twierdzenie zawarte w protokole  że skoro droga jest praktycznie uczęszczana przez li tylko mieszkańców, to nikt nie jest anonimowy Radna podczas rozmowy telefonicznej stwierdza wprost – wszyscy wiedza  o kogo chodzi.

Skoro tak to dlaczego łatwiej jest mieszkańcom zwrócić się z prośba  o progi zwalniające niż zwrócić uwagę – sąsiadowi!  Właśnie, – dlaczego?

Cz.II.

Dodano 27.07.16 g.11.00

W dalszej części protokołu jest zapis o treści –… mieliśmy próg na ul. Szkolnej( przy Zespole Placówek Oświatowych – dopis. autora) w Lubieniu Kujawskim. Na prośbę mieszkańców został on zdemontowany, gdyż hałas oraz spaliny przejeżdżających aut przez próg był zbyt uciążliwy dla nich…w związku ze skargami mieszkańców w przeszłości na uciążliwość progów komisja jednogłośnie podjęła decyzje o nie montowaniu progów.

  Generalnie członkowie komisji mają /-swoje/ racje. Oprócz  wymienionych „uciążliwości”  jest wiele jeszcze innych jak chociażby;  – zagrożenie dla rowerzystów czy  kierujących pojazdami jednośladowymi – konieczność zwalniania pojazdów uprzywilejowanych – utrudnienia przy  odśnieżaniem jezdni etc.

Nie mniej jednak nie można  nie widzieć  istotnej zalety „progowania” służąca wymuszeniu ograniczenia prędkości. A tym samym zwiększenia bezpieczeństwa około-komunikacyjnego.

Zagwarantowanie bezpieczeństwa przy szkołach, żłobkach czy placach zabaw etc. winno  być priorytetowe i  nie może być warunkowane li tylko uciążliwością dla mieszkańców / bo tak twierdza?/  Wówczas w kontekście braku  z strony wnioskodawcy próby znalezienia alternatywnego  rozwiązania  problemu, likwidacja progu na ul. Szkolnej  była  decyzja nieprzemyślaną.

Dzisiaj wraz z zmiana władzy, przy ZPO  bezpiecznego przejście uczniów zapewnia pracownik z gminy. Można było?

 

P.S. następny temat;

KAMERY!!!  – CZEGO BOJĄ SIĘ MIESZKANCY LUBIENIA.