Zaznacz stronę

„Nasza gmina” nr 14 – Za … i przeciw.    

 http://lubien.home.pl/2014.pdf

„Nasza gmina”  ja odbieram jako gminę zawłaszczoną przez „spec-grupę”, którzy  umiejętnie ogrywają ludzi, korzystając z ich niewiedzy.

Czytając to sprawozdanie  – odnoszę wrażenie, że czytam ulotkę KWW /też/ Nasza Gmina – nie urzędu. Nie ma nic złego w chwaleniu się, ale budzi to moje spor wątpliwości. Z naszych podatków materiał wyborczy.

STRONA 1

W poprzednich edycjach tez „winne” były kryzysy,  klęski urodzaju i .. nie urodzaju. Co nie przeszkadzało ościennym gminom brawurowa się rozwijać. Kryzys jest od 2008 i wszyscy już o tym wiedzą. Mocno się odbił? to o ile spadły dochody? Środki własne z dotacjami w % to przecież nic nowego i odkrywczego. Wszyscy w koło je mieli i maja.

Ustawowe ograniczenia dochodów dochodów  własnych – też wszyscy maja. I po  co te strachy.  Jaka gmina w naszym województwie faktycznie zbankrutowała? Które sąsiadujące z nami gminy maja poważne problemy z długiem publicznym?. Nie napisał Wiktorski, bo miałby od kolegów po fachu szybka ripostę.

Dalej, burmistrz informuje, że mamy zadłużenie na poziomie 14%, to ile jest to w złotówkach? Chwilę wcześniej informował o trudnej sytuacja bo kryzys.?! Środki są na lata 2014-2020 wieloletni burmistrz o tym nie wie?

W sprawie kaucji zabezpieczającej … dobrze zawarta umowa , takie sformułowanie to nadużycie. Wystarczyło ją w ogóle zawrzeć, każdy włodarz miał taki „psi obowiązek”. A nie nadymać się jak stary indor

Ponadto… – spore środki za wydobycie piasku tzn. ile? 5 tys., 500 tys. czy 5 mln. ( mnie fachowcy wyliczyli że powinno być 5 mln, wziąwszy poprawkę stawiam na 2,5 mln). Było? Spore to pojęcie mocno względne. Spore dla mieszkańca czy budżetu gminy? Facet wali piaskiem po oczach a co poniektórzy dostają orgazmu?

Dalej …w mijającej kadencji gmina musiała się uporać z wdrożeniem ustawy śmieciowej – Jakie wdrożenie ustawy, żadnych wielkich inwestycji. Dzikie wysypiska sa efektem nieudolności zarządzania włodarza / jest kontrola umów?/ oraz tych co olewają środowisko.

Kluczem do rozwoju gminy… – to jakie w końcu te dochody są przecież nie niskie, podobno. Nie samym chlebem człowiek żyje, po za infrastrukturą to burmistrza w zasadzie prawie nic  nie obchodzi.

Dalej, informuje że tzw fundusz drzewkowy został wywalczony przez gminę /czytaj- Wiktorskiego/. To twierdzenie śmiechu warte,  nasza Gmina sama to może w bucie pokiwać. Z kim to wywalczyła kto dał prawdziwe wsparcie? Tego już nie napisał.

Ciekawe? 28% to ile w zł? procenty mówią wiele na …butelce. Operowanie procentami  /procent od procentu/ gdy czytelnik nie ma możliwości  ich zweryfikowania. I o to chodzi?  Lud ma posłusznym i procentowym być!

Wg burmistrza, …duże znaczenie w tworzeniu utwardzonej sieci  dróg miała odbudowa uszkodzonych traktów przez wykonawce trasy A-1 ( 23% wszystkich wydatków w tej kadencji) znowu niewiele mówiące %.  – z sumowania jest 18 km dróg + 1,6 podbudowy. Te 11,5 km to też odbudowa więc manipulacja faktami. Ciekawe co w słowniku burmistrza oznacza utwardzenie . Biorąc pod uwagę nawet 30 km to te 23% stanowi ok. 7 km. Skoro jest 11,5 km to znaczy że  ponad 38%  dróg wykonało konsorcjum!!! Pomyłka czy mydlenie oczu?

26 mln – koszt inwestycji ale  brakło dopowiedzenia, że łącznie ze wsparciem zewnętrznym o czym dopiero na następnej stronie

Strona 2

Kolumna lewa

Dzięki… – lubimy się powtarzać

Wymarzoną… – to jak z tymi dochodami w końcu jest. Jakie firmy pozyskano przez 4 lata. O wszystkich obecnych wiadomo było przed poprzednimi wyborami. To jaka to kadencyjna  skuteczność.

Oczekiwane… – a o ile zmniejszy się subwencja, bo bogatszym się subwencje  się obniża. Jaki będzie bilans. Sobie chyba najbardziej życzy.

Żeby utrzymać poziom… – ja nie widzę jakiś warunków. Szansę lotniska już zmarnowano jak jest A-1.  Teraz dobra koniunktura przesunie się na  Brześć, Włocławek.. Co juz widać  i słychać

W gminie buduje sie – no straszne wysiłki. Choceń radzi sobie dużo lepiej. Ile tych dróg? Widzę, że operowanie liczbami tylko wtedy gdy jest to wygodne dla sprawozdawcy.

Kolumna prawa

W kadencji 2010- 2014 wybudowano ok. 26 km…– a ile jest czynne?

Strona  3

Kolumna lewa

Jednym z priorytetów… – no to jestem pozytywnie zaskoczony. Aczkolwiek  bulnęliśmy tutaj 1, 4 mln zł z budżetu własnego. No, nie wypadało się pochwalić, kto zawalił. A, podobno gmin nie chciał zapłacić podwykonawcy i przegrał sprawę . Pisze podobno bo takie informacje sa pilnie strzeżone!

Powstały place zabaw – to 350 czy 325 tys. /- patrz czytelniku na str. 4 pkt 10/  i dlaczego za nie zapłacono, gdzie był nadzór  z strony gminy w trakcie prac?

Kolumna prawa

Znane jest powiedzenie: jak cie widzą, tak cię piszą..- dodam.. i co w trawie piszczy. A piszczy że za wybulenie naszej kasy na  przesadny wystrój i nie osiągniecie celu zasadniczego  w zakresie modernizacji przystanku PKS oraz przewalenie w błoto kasy nad jeziorem Kaczawka należałoby natychmiast wysłać włodarza na zielona trawkę.

Strona 5

Kolumna lewa

W ostatnich trzech … – umiejętne przejęcie przez władze Gminy lotniska. Aaa… to było wczoraj a nie naście lat temu? prawda. Wojsko, chyżo oddało te tereny, bo były im zbędne a daninę trzeba było płacić. O żadnej szczególnej umiejętności władz nie można tu mówić.

Wg sprawozdawcy zakłady zatrudniają 450 osób. Ile z naszej gminy? Dalej sprawozdawca informuje …poza tym kasę gminy zasila kilkaset tysięcy złotych z tytułu udziału w PIT od pracowników tych firm. Konkretnie ile? Kolejne kłamstwo? Manipulacja? Od kiedy to  od wszystkich pracownik zatrudnionych w/w zakładach  / bo tak należy rozumieć podana informacje/ gminna kasę zasila udział z tytułu podatku z PIT? Prawda jest taka że tylko od tych co zamieszkują w naszej gminie!!!  Z naszej gminy może  jest 200 osób. Pensje niskie większość pewnie ma znaczną część podatku do zwrotu. Więc …ile?

Sprawozdawca  Wiktorski nie podał /zapomniał/  ile to pieniędzy wpływa  z tytułu udziału w CIT / p. dochodowy/ od  zakładów ulokowanych na lotnisku……………………

Pozyskanie tak wielu inwestorów – przyjazny klimat tylko dla firm z zewnątrz. Lokalni niech się gonią. .

Obecnie podatki od nieruchomości płaca wszystkie firmy… – ale czy płacą taki jak powinni kto kontroluje  ich informacje /deklaracje/ podatkowe od nieruchomości.

Tak przy okazji zapytam; kto kontroluje, weryfikuje i sprawdza rzetelność deklaracji podatku od nieruchomości właścicieli tzw. wiatraków.

Kolumna prawa

Dla gminy poza zatrudnieniemwielu ważnych problemów… na które obecnie brak jest środków. No .. każdy kto czyta niech sobie wybierze co chce? Władza nie wie?  Nigdzie nie ma mowy jakie one są z punktu widzenia władzy.

Strona 6.

Kolumna prawa

Pkt. 1 jak zawsze był?  taki inwestor i jak zawsze dał nogę. Wie tylko o nim wybujała fantazja i wyobraźnia burmistrza. Jak zawsze tajemnica bo przedsiębiorca sobie tego życzy a lud nie jara

Pkt. 3  No, tak zrobiono przed poprzednimi wyborami i zaraz po nich. Projekt w zasadzie mizerny. Internet nie obejmuje swoim zasięgiem całego terenu gminy z prostej przyczyny – nie było takiego projektu!

Pkt. 6  Od kiedy to ustawa likwiduje dzikie wysypiska.

Strona  8

No tak. Konsola w bibliotece i komputery z grami sieciowymi. To w środku kultury powinno być!

Strona 12

Policja – likwidacja to Bydgoszcz niedobra. Przywrócenie proste bo Włocławek? Kto tu kręci i dlaczego.

Skończył mi się czas. Za chwile cisza wyborcza

KOMMENTARZE W OKRESIE CISZY NIE ZOSTANA OPUBLIKOWANE