Zaznacz stronę

I w kryzysie można zarobić i dużo zrobić. Tyle że trzeba posiadać tą umiejętność. Jak pamiętacie w nieodległych latach 2008-9 mieliśmy  kryzys. Pamiętam jak wójt Chocenia publicznie / w GP/ komunikował – teraz  należy budować infrastrukturę drogową bo tanio wychodzi. Wykonawcy łapią każdą robotę nawet po kosztach i poniżej aby przetrwać kryzys. No i co mądrzejsi budowali na potęgę. Nasz włodarz na sesjach mawiał w stylu-  mamy kryzys, czasy niepewne, musimy powolutku etc ( bardziej dociekliwych zapraszam do lektury protokołów sesji z tamtego okresu). 

EFEKT

Z rankingu „Gazety Prawnej” z 2009 roku wynika że wspomniany Choceń był na 49 miejscu a Lubień na 89 w rankingu gmin kujawsko-pomorskich(144) w wykorzystaniu dofinansowania ogółem z UE. Przed nami był Brześć Kujawski, Kowal i Izbica Kujawska.

Jeszcze gorzej wyglądało to w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Lubień K., miejsce 100-e. Przed nami Kowal (14),Lubraniec (71), Izbica K. (76), Brześć K. (88), Chodecz (97)

A  … na co-dzień; -ochy- achy, genialni, niepowtarzalni, niezastąpieni i … niezatapialni. A tu skrzecząca poniżej przeciętnej  rzeczywistość. Na 144 gminy wynik na poziomie 100 kwalifikował Wiktorskiego  znacznie poniżej przeciętnej. Jak jest dzisiaj. Nie trzeba rankingów aby zrozumieć iz jesteśmy w końcówce tego peletonu. Wystarczy popatrzeć na gminy ościenne . Jakie maja osiągnięcia, jak wyglądają, jakie mają ambitne plany -zamierzenia. No ale tu trzeba ruszyć tyłek, pojechać i  zobaczyć. I koniecznie należy zajrzeć na ich strony internetowe. Kopalnia wiedzy. U nas kpina z wiedzy. Czy tak można funkcjonować? Ależ tak- można, czego wyrazem jest Państwa akceptacja. Ale niekoniecznie trzeba, o czym niniejszym informuje. Chciałbym jednocześnie jednoznacznie stwierdzić. Nie wszystko co Wiktorski robi należy zaraz krytykować w czambuł. Ja mówię o  przeciętności włodarza i o pewnych cechach charakteru i umiejętności zarządzania które de facto Wiktorskiego winny nie klasyfikować do wyboru na stanowisko burmistrza.

Zamykając powyższe „dywagacje” – w którymś z regionalnych czasopism wpadło mi w oko zdjęcie Wiktorskiego na tle autostrady  z jego komentarzem, że nie wyobraża sobie aby tej autostrady nie było. Ja natomiast nie wyobrażam sobie zdjęcia Wiktorskiego na tle popękanej a  nie tak dawno wykonanej drogi np w Golach albo na tle rdzewiejącego przystanku PKS itd. Bo to nie ten adres nie ta osoba?No cóż onegdaj sekretarz UM na YouTube video, stwierdził -… wygląd przystanku świadczy o … mieszkańcach. Trafiony zatopiony.

NADWYŻKA BUDŻETOWA  A … WYBORY

Bylem na ostatnim posiedzeniu Komisji Rewizyjnej dotyczącej  przyjęcia sprawozdania Burmistrza z wykonania budżetu za 2013 rok. Komisja najbardziej zafascynowana była  faktem iż z 2013 roku zostało ponad milion nie wykorzystanej kwoty. Natomiast merytoryczna treść całości sprawozdania  nie była godnym obiektem zainteresowania komisji. A przecież kto jak kto ale komisja rewizyjna ma ogromne uprawnienia kontrolno- sprawdzające a stąd i wynikające obowiązki. No cóż brak wiedzy skutkuje brakiem kontroli społecznej nad organami władzy samorządowej a to z kolei przenosi się wprost na wzrost / lub nie/ dobrobytu społeczeństwa. Dużo by gadać.

Wróćmy do tego miliona. Jak na wielkość budżetu naszej gminy ta nadwyżka jest ogromna i powinna wzbudzić istotne zainteresowanie komisji rewizyjnej i budżetowej. Pytanie skąd się wzięła. Źródło? Dlaczego i co  nie zostało wykonane  w 2013 roku, ewentualnie co  mogło być wykonane. Dodam iż szukanie nadwyżki budżetowej w latach poprzednich tej kadencji byłby bez celowe. Prędzej zobaczylibyście deficyt i to dość pokaźny.

Otóż mamy rok wyborczy AD 2014. Ruszyła machina klucia w oczy działaniem na wszystkich frontach. Są i będą roszczenia z rożnych grup społecznych.  Trzeba jakość po kapeczce wybierających zadowolić. I tą rolę wg mnie spełnia  pieniądz publiczny. Taki milionik, świetna sprawa!. I o to chodzi.  I mamy to co mamy. Zakręconą rzeczywistość przynosząca krociowe zyski rządzącym i orbitującym. Kółko się zamyka za sprawa milionika. Amen!

http://www.gazetaprawna.pl/ranking_gmin_2009?woj_id=2&order=miasto_dofinansowanie_ue_na_glowe&miasto=&strona=7