Zaznacz stronę

(…) Możliwości wspierania obszarów wiejskich ze środków z Unii Europejskiej w latach 2014-20120 były tematem organizowanej przez Urząd Marszałkowski dwudniowej konferencji w Przysieku pod Toruniem. Do tej pory samorządowe władze województwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 rozdysponowały ponad pół miliarda złotych.

– Na obszary wiejskie naszego regionu trafił potężny zastrzyk wsparcia finansowego rozdysponowanego przez Urząd Marszałkowski dzięki środkom z Unii Europejskiej. Przed nami kolejna perspektywa finansowa i kolejna szansa na modernizację kujawsko-pomorskiej wsi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

(…)
Do tej pory samorządowe władze województwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 rozdysponowały ponad pół miliarda złotych. Pieniądze z PROW to wsparcie na przydomowe oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacji, operacje z zakresu melioracji, nowe obiekty sportowe i rekreacyjne, boiska, świetlice wiejskie, to także wiele imprez zrealizowanych w ramach tzw. „małych projektów”: dożynek, festynów sportowych, kulinarnych, które dla niewielkich społeczności wiejskich stanowią źródło radości, a także możliwość pokazania swoich talentów i pasji. Środki z PROW-u docierają do niemal każdego zakątka województwa kujawsko-pomorskiego.

 Pod względem liczby realizowanych projektów w ramach PROW, regionalnymi liderami są gminy:
Nakło nad Notecią (39 projektów),
Mogilno (31),
Tuchola (30),
Sępólno Krajeńskie (27)
Łubianka (26)
Unisław (25),
Bobrowo (24),
Kęsowo (24),
Czernikowo (23),
Chełmża (22),
Więcbork (22),
Lubanie (22),
Rogowo (22).

Największe wsparcie w ramach PROW trafiło do tej pory do gmin:
Dębowa Łąka (8,5 miliona złotych),
Czernikowo (8,1 miliona złotych),
Złotniki Kujawskie (7,6 miliona złotych),
Baruchowo (7,4 miliona złotych),
Unisław (7,3 miliona złotych),
Chełmża (7,1 miliona złotych),
Wąbrzeźno (6,9 miliona złotych),
Lubraniec (6,5 miliona złotych),
Janowiec Wielkopolski (6,5 miliona złotych),
Pruszcz (6,3 miliona złotych).

Czytamy na:

http://www.powiatwloclawski.pl/?aktualnosci/2896/PROW.-Baruchowo,-Lubanie-i-Lubraniec-wsrod-kujawsko-pomorskich-liderow

 

…Nieskromnie powiem, ze wielu wójtow i burmistrzów patrzy na rozwój naszej Gminy z zazdrością a perspektywy, jakie mamy na kolejne lata są dla niektórych

przysłowiową solą w oku – napisał Pan Wiktorski w gazetce nr12 „Nasza Gmina”.