Zaznacz stronę

„tęcza nad Nowe Ostrowy”

14 lipca ub. roku  w ramach przysługującego nam, obywatelom RP prawa wynikającego z ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198),  zwróciłem się do burmistrza  Marka Wilińskiego  z prośba o następujące informacje;

  1. kto z nazwiska i stanowiska jest autorem – listy dróg do modernizacji i budowy na rok 2017
  2. pismo- porozumienie, pomiędzy gminą Nowe Ostrowy  i Powiatem Kutnowskim z nasza gminą dotyczącą przebudowy drogi  łączącej obie gminy w m. Kamienna

W odpowiedzi Pan Burmistrz informuje – (…) w 2017 Gmina Lubnie Kujawskie nie realizuje zadań związanych z modernizacja oraz budową dróg gminnych … Gmina Lubien Kujawski nie posiada pisemnego porozumienia z gmina Nowe Ostrowy i Powiatem Kutnowskim. Jak domniemywam Pana pytanie zainspirowane jest informacja zamieszczona na stronie internetowej gminy. W informacji tej nigdzie nie było mowy o pisemnej formie porozumienia ani o terminie wykonania zaplanowanej przez sąsiednią gminę inwestycji. Więcej czytaj>Odpowiedź na wniosek o udzielenie informacji publicznej (2)

oraz IMG

P.S  po wnikliwym zapoznaniu sie z w/w info., uprzejmie proszę o propozycje co do tytułu niniejszego wpisu np. Kabaret Wilińskiego 2.  drogowe UFO w Lubieniu 3. bajanie….4. leci w pióro (gra w bambuko) i  5. Koralewskiemu … odbiła „szajba” z tymi pytaniami etc itd itp

Dodano 17.01.2018

Droga!

Marzenie, każdego mieszkańca nie posiadającego dostępu do upragnionej asfaltowej drogi, który tak naprawdę  nie wie, w jakiej perspektywie  czasowej spełni się jego marzenie. Czy chciałby wiedzieć? Zapewne tak!  I czy jest to możliwe. Odpowiem – oczywiście, że  tak.  Dlatego tak bardzo interesuje mnie zagadka(?) czyli wszystko to,  co związane jest z tajemną poniekąd kolejnością / i zasadnością/ budowy  dróg w naszej gminie.

Czy można ustalić kolejność budowy dróg w gminie? Pewnie, że można tylko trzeba chcieć. Pytanie  dlaczego tegoż się nie czyni.? Jedna z odpowiedzi brzmi ; dla dobra własnego, poprzez elektorat wyborczy. Dalej w tej materii, obszerniej w późniejszym czasie.

Wróćmy do „tajemnej drogi” Kamienna – Wola Pierowa / gm. Nowe Ostrowy/.  To odcinek o dł.758m i szer.4m. Koszt wykonania 278 tys. zł. Wykonawca –  Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Kutna.  Dalej jak w podanych załącznikach.

Co mnie zdumiewa a raczej szokuje. To manipulowanie informacja  w celu jak mniemam uzasadnienia celowości budowy drogi na tym odcinku- „tu i teraz !!!” Oczywistym jest iż tak sformułowana informacja wpływa pozytywnie na postawy ludzkie. Po prostu jest akceptowana. I o to chodziło włodarzowi.

Kontekst podanej informacji o porozumieniu wskazuje iż jest to porozumienie stron wzajemnie się zobowiązujące do określonych czynności, spisane na papierze , bo inaczej być  nie może, żeby nie było że… Nie na gębę bo gębę to można sobie co najwyżej „wytrzeć”.  No i właśnie,  sąsiedzi …nie dokonali przebudowy swojej drogi. Słowo „planują” rzucone w przestrzeń publiczna  przez naszego włodarza to wg mnie słowny „wytrych” do odwrócenia kota ogonem jak to się popularnie mówi.

Po stronie sąsiadów droga  jest drogą powiatową(!) Więc sama gmina Nowe Ostrowy może mieć tylko pobożne życzenia aby im, ich powiat kutnowski drogę zmodernizował. A powiat drogi nie zmodernizował., bo nie nosił się z takim zamiarem. Co ciekawe nie ma w planach na rok 2018 /  zał. Nr 7 uchwały budżetowej powiatu kutnowskiego/. Wg słów p. Tomasza Kapruziaka Dyrektora Wydziału Drogownictwa ` zajmującego się budowa dróg w starostwie kutnowskim  -„a i owszem jeżeli będą wolne środki to być może ale nie obiecuje(sic!)”  I to by było  w zasadzie, na tyle. Porozumienie jak fatamorgana czyli coś jest(?) ale  nie ma!

Osobiście, nie sadzę aby modernizowali ta drogę w ciągu najbliższych kilu lat, bo widziałem jak wiele  innych dróg mają w znacząco gorszym stanie.

Czy nie lepiej było budować drogę łącząca z Kostulinem?  Byłby dojazd do pól rolników indywidualnych i do siedlisk ludzkich. Sa jeszcze inne  w gminie drogi wymagające pilnej interwencji.  Póki co znacząco poprawił się dojazd do pól  Ośrodka Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku.  Teraz  nawet ” dyro” mercedesem dojedzie do kukurydziano- buraczanego  pola.

Poza tym,  stwierdzenie  – …tworząc tym samym dogodne połączenie gminy Lubień Kujawski z gmina Nowe Ostrowy , jest z nieprawdziwe.  Bo to raczej nie my do nich ale oni do nas.   Maja jeszcze  do dyspozycji świetny  dojazd droga DK 91  do miejsc pracy w naszej strefie przemysłowej itd. Oczywistym jest iż powiat kutnowski  prędzej czy później / dop. – raczej później/ zmodernizuje ta drogę. Póki co zrobiliśmy „prezent” sąsiadowi a on się nie odwdzięczył.

Przejaw arogancji  – i  bezczelne kłamstwo  zawiera odpowiedz Pana Burmistrza, który odpowiada  – (…) w 2017 Gmina Lubnie Kujawskie nie realizuje zadań związanych z modernizacja oraz budową dróg gminnych … na moje proste pytanie, jak konstrukcja cepa – kto z nazwiska i stanowiska jest autorem –   listy dróg do modernizacji i budowy na rok 2017 .

Kto by sie spodziewał.?! Taki skromny, dobrze wychowany, wykształcony, miły i uśmiechnięty młody człowiek.  Taki co to z wdziękiem ukłoni się. Panią pocałuje w rękę a i  kwiatek  okazjonalny wręczy. A tu  masz ci „babo, placek” z …zakalcem!

No, cóż kolejne skargi do Rady Miejskiej czy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.?  Sąd przyznaje mi racje a totufumaccy burmistrza z komisji rewizyjnej RM orzekają ze rację ma Burmistrz a nie Sąd. Jaki jest sens  „kopać się z koniem”? można by zadać pytanie. Uważam ze ma sens dotąd, dopóki każdy samorządowiec nie zrozumie , że obywatel ma prawo pytać. Czy to im się podoba czy nie.

Gdyby Burmistrz  odpowiedział wprost / a tak powinien/ , ze to on jest autorem listy dróg do modernizacji i budowy na rok 2017, nie wskazując przy tym innych autorów czy  „współ – autorów” to zapewne otrzymałby następujące pytanie. –  Jakimi kryteriami Pan się kierował przesądzając budowę drogi do granic gminy Nowe Ostrowy ponad drogę w m. Bagno gdzie o nią  mieszkańcy od lat zabiegają.  Wyżej wspomniałem o Kostulinie.

I tu problem?! Wiec mnoży watki i przeciąga sprawę, licząc na zniechęcenie adwersarza. Niedoczekanie !

P.S. na mojej osi fb – www.facebook.com/jan.koralewski.5, filmik; droga Kamienna- Nowe Ostrowy przed przebudową